IVAR JOHNSSON, Skulptur, brons, sign. , gjutarstämplar. Höjd 33,5 cm.
"Kungen rider Eriksgata". Signerad I.J. samt gjutarstämpel Cire Pedue J.N. Rosengren, Limhamn. Mörkpatinerad brons, höjd 33,5 cm, längd 24 cm.
Obetydliga skrapmärken. Något avnött patinering.
Som monumentalskulptur i granit finns motivet "Kungen rider Eriksgata" i Marabouparken i Sundbyberg.
Motivet har sina rötter i Erikskrönikan och de klassiska ryttarmonumenten. Skulpturen avtäcktes under en ceremoni i parken 1945 för att fira andra världskrigets slut.