Benvit botten med stort polykromt spaljémönster med palmetter, molnband, blommor och fåglar. Rödmelerad huvudbård med fåglar, blom- och palmettranka.
Abrasher. Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar och malskador. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.