Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Franco Costa F574
Klassiska antikviteter F577
Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
283
1156963

MATTA, antik/semiantik Tibet, omkring 1900-25, ca 133 x 70,5 cm.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
619 - 707 EUR
633 - 724 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Kamelhårsfärgad botten med tre polykroma pionmedaljonger och stiliserade blommor. Mörkblå huvudbård med symboler.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och malskador.