Rödmelerad botten med stora polykroma palmetter, rankor och mindre stiliserade blommor och djur. Bred blåmelerad huvudbård med stor palmett-, arabesk- och blomranka.
Sned, abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar, smärre påmålningar.