137
1152120

BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 810 - 2 260 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "à Paris". Urhus uppburet av kolonner. Dekor av draperihänge och amoriner i vagnar som körs av trollsländor. Längd 27, bredd 18, höjd 44 cm. Nyckel finns.

En sida med dekorlagning.

Proveniens

Tidigare friherre Axel Lagerbielke (1865-1921).
Älvsjö gård, Stockholm.

Svenska hem i ord och bilder, red. Albin Roosval, 1913, Friherre Axel Lagerbielke och Friherrinnan Sigrid f. Evers, Birger Jarlsgatan 16, Stockholm, katalognumret avbildat sid. 9.