golvvas, Rörstrand 1950-60-tal.
Stengods, harpälsglasyr i mörkt blått och grönt, signerad R GN SWEDEN NV. Höjd 63 cm.
Smärre bränningssprickor undertill, smärre metallmärken.
Petter Eklund, "Gunnar Nylund - konstnär och industriformgivare", Historiska Media och Rörstrands Museum 2017, jfr modellen avbildad sid 86.
Modellen lanserades i denna stora storlek år 1955. Två mindre versioner (45 och 35 cm) lanserades år 1951.