"Musik 1"
Signerad KG Nilson och daterad 1982. Duk 74 x 96 cm.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.
Norrköpings Konstmuseum, "Musik", 1982, avbildad i utställningskatalogen.
KG Nilson utförde fyra stycken musikbilder. Samtliga ställdes ut på Norrköpings konstmuseum 1982.