"Anna Ancher"
Signerad Noack och numrerad I. Något otydlig gjutarstämpel H.I. Husted cire perdue. Koncipierad 1939. Brunpatinerad brons. Höjd 50 cm.
Thorvaldsens museum, "Stronger Than Life – The Sculptor Astrid Noack 1888-1954", 11 mars - 31 maj 2009. Ett annat exemplar (i monumentalformat) med samma motiv utställt.
Detta motiv föreställande konstnären Anna Ancher finns även som monumentalskulptur i konstmuseet Louisianas park i Humlebeck i Danmark. Det finns även som monumentalskulptur utanför køs (museum for kunst) i Holstebro, Danmark.