377
1120186

John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

fåtöljer, ett par, prototyper, sannolikt av snickarmästare David Sjölinder 1950-tal.

Ek, sits och rygg tillverkade av ribbor, höjd 81 cm.

Proveniens

Ulla och John Kandells.

Carl E Christiansson, "John Kandell, Möbelarkitekt", Form nr 2, 1965.
Sven Ivar Lind, "Stadsarkiv i Stockholm", Arkitektur nr 8, 1961.

Fåtöljerna ritades som prototyper av John Kandell för Stockholms stadsarkiv i slutet av 1950-talet. Auktionens två exemplar är John Kandells egna prototyper och tillverkades sannolikt av snickarmästare David Sjölinder, som Kandell hade ett nära samarbete med. De åtta stolar som sedermera placerades i stadsarkivet tillverkades i japansk ek av J.E. Blomqvists möbelfabrik.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

588. Lotte Laserstein, Polly Tieck.
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
Budhistorik
1 200 000

ditt bud
1 150 000

ditt bud
1 100 000

ditt bud
1 050 000

ditt bud
1 000 000

ditt bud
980 000

ditt bud
960 000

ditt bud
940 000

ditt bud
920 000

ditt bud
900 000

ditt bud
Aktuellt bud:
1 200 000 SEK