Rastad & Relling Tegnekontor, fåtöljer, ett par, "Krysset/The Cross Chair", producerade av Gustav Bahus, Norge 1950-tal.
Teakstomme, rygg av läder, lös sits klädd i brunt tyg, stämplade MADE IN NORWAY. Höjd 73 cm, bredd 60 cm.
En stol med spricka i ryggbrickans överliggare.
Modellen ritad år 1955, i produktion sedan 1956.