tillskriven, byrå, Sverige 1930-tal.
Mahogny, tio olika stora lådor med draghandtag av mässing, alternerande lister med reliefdekor, profilerade fötter. Höjd 75 cm, längd 119 cm, djup 45 cm.
Smärre slitage, fanérmistor. Ett handtag buckligt.
Jussi Björling (1911-1960), enligt uppgift, därefter i arv.