& sannolikt Björn Trägårdh eller Uno Åhrén, bord, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Runt, skiva av tenn med rikt graverad dekor av Stockholmsmotiv av Olof Ågren, sargen stämplad med änglamärket Svenskt Tenn D8, benställningen svartlackerad med tenninläggningar. Diameter 80 cm, höjd ca 65 cm.
Smärre repor och slitage.
Monica Boman (red), "Estrid Ericson - Orkidé i vinterlandet", Carlsson Bokförlag, Stockholm 1989. Se bild sid 68.
Bordet är formgivet 1929-30 och finns upptaget i Svenskt Tenns produktionsliggare med modellnummer A 1359.