tillskriven, karmstol, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal
Betsad björk, rygg och front med skuren dekor av akantus och maskaron, lejontassar, senare klädsel i svart tagel. Höjd 80 cm.
Armlän medlagning/ armrest with repair.