Mahogny, rektangulärt, två dörrar och sidorna med dekor av kassetter, inredning med flyttbara hyllor och utragslådor, bakstycket brickmärkt: Komponerad av arkitekt Carl Cederholm Sthlm Stil & Form. Höjd 154 cm, bredd 108 cm, djup 46,5 cm. Nyckel finns.
Obetydligt slitage.
Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekt på 1930-talet : om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig ", Stockholm 1992, se sid 110-111.
Hedvig Hedqvist, Christian Björk och Eric Ericson, "Swedish Modern", Orosdi-Back 2018, modellen avbildad sid 465.
Carl Cederholm (f. 1909) tog examen från HKS, Tekniska Skolan, nuvande Konstfack, år 1940 efter tre års studier. Strax därefter etablerade Cederholm Firma Stil & Form som i Stockholms välsituerade kretsar snart blev ett känt namn med butik på Sturegatan 36, bara ett stenkast från Greta Magnusson-Grossmans tidigare butik Studio.
Firma Stil & Forms produktion genomsyrades till en början av en karakteristisk art deco-influerad stil men kom snart att andas Swedish Modern. Carl Cederholms formgivning kännetecknas av ett organiskt och assymmetriskt formspråk, ibland med exklusiva inläggningar i silver. Bland de viktigare av firmans inredningsuppdrag kan nämnas Centralhotellet i Gävle (1947).
Trots ett visst genomslag i borgerliga kretsar blev inte Cederholms Stil & Form möbler och armaturer tillverkade i några större upplagor. Auktionens skåp är enligt uppgift endast tillverkat i två exemplar.