MATTA, "Fjärden", rölakan, ca 274,5 x 211 cm, komponerad av Elsa Gullberg omkring 1950.
Tillverkad utan fransar. (Sannolikt unik).
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. En kortsida bandkantad.
Inredningsarkitekt och textilformgivare Elsa Gullberg.
Jämför med mattan "Vattnet" Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg Textil Pionjär, Stockholm 1989, plansch och text, nr 55, sid 83.