MATTA, "Gråingen" sannolikt, flossa, ca 223 x 144,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954. (Ovanlig i denna färgställning).
Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador.
Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 74.