MATTA, "Rödingen", flossa, ca 316,5 x 255 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954. Färgsattes för att ligga nedanför en hel vägg med Grünewaldmålningar. (Ovanlig).
Fläckar. Sidorna med obetydliga trampveck, senare kortsidor och signaturer, fransar saknas.
Jämför Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal, plansch sid 16; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 74.
En stor "Rödingen" beställdes till Svenska Handelsbanken i Stockholm.