figurin "Colpo di vento", n. 363, Lenci, Italien 1930-tal.
Flintgods, kvinna i rödorange dräkt, basen signerad Elena Scavini Lenci 1937 PM. Höjd 38,2 cm.
Jackan med två små nagg.
Inköpt i Stockholm på 1930-talet, därefter i arv.
Alfonzo Panzetta, "Le ceramiche Lenci, catalogo dell'Archivio storico 1928-1964", Umberto Allemandi & C, Turin 2003, jfr modellen avbildad i grön dräkt, pl 33 samt nr 402, sid 175.