JOSEF LORENZL, figurin / bordslampa, "Odaliske" flintgods, Goldscheider, Wien, modell 5613.
Stämplad MADE IN AUSTRIA Goldscheider Wien HAND DECORATED, inpressat 5613 92 10. Total höjd 58,5 cm.
Elen klippt, ej funktionstestad.
Litet kantnagg på pelaren bakom dansaren.
Modellen formgiven ca år 1922.