Stomme i svartlackerad metall med förkromade detaljer, åtta vita glasskärmar, etikettmärkt, höjd 93 cm, bredd 66 x 66 cm.
Smärre slitage och nagg. En kupa med sprickor.
En kupa med sprickor.
Armaturen kommer enligt uppgift från en inredning skapad omkring 1965.