327
1128039

Ellsworth Kelly

(USA, 1923-2015)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Ellsworth Kelly
(USA, 1923-2015)

"Yellow/Orange", ur "Series of Ten Lithographs"

Färglitografi, 1970, signerad med blyerts och numrerad 13/75, utgiven av Gemini G.E.L, Los Angeles, med deras blindstämpel. Bladstorlek 88 x 105 cm.

Gemini Publication Sequence Number, 239.

Ellsworth Kelly har just nu en utställning på Centre Georges Pompidou i Paris, tom 27 maj 2019.

Konstnär

Under sina resor till bland annat Paris under 1940- och 50-talet kom Kelly i kontakt med såväl äldre Byzantinsk konst som Jean Arps och Henri Matisses konstnärskap. I likhet med Arps nonfigurativa organiska former och Matisses kollage lyfte Kelly ut former och objekt ur sitt sammanhang för att i sin konst presentera dem som grafiska figurer och symboler. Kelly hittade sina former i sin närmiljö, ett fönster, en markis, en skugga blev till semiabstrakta färgfält. Ellsworth Kellys konst kan räknas till flera olika genrer bl.a minimalism, popkonst och ”Hard-Edged” en term som togs i bruk på 1950-talet och beskriver just den typ av abstrakta måleri med geometriska figurer och monokroma starka färger som Kelly arbetade med.
Han skapade gärna i serier där liknande motiv kunde varierades i flera verk och olika tekniker. Han behärskade såväl teckning som måleri, skulptur och grafik. Några av hans mest kända serier är ”Line Form Color” (1950-tal) och ”Chatham series” (1970-tal) och ”Black Curves”.
Kelly finns representerad i de allra flesta institutionella konstsamlingarna världen över. Hans första retrospektiva utställning hölls redan 1973 på Museum of Modern Art i New York och har sedan dess följts att ett stort antal separatutställningar på välrenommerade konstinstitutioner. Han har även representerat USA på Venedigbiennalen två gånger 1966 och 1967.