"Simone de Beauvoir, Prix de Goncourt Paris 1954"
Signerad Gisèle Freund. Även copyrightstämplad a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 24 x 16 cm. Bladstorlek 30,3 x 24 cm.
Musee National d’art moderne Centre Pompidou,
”Gisele Freund Itineraires”, 1991, avbildad sid 108.