"Wind II", 2000
Ur the Vestige Series. Signerad Riitta Päiväläinen och numrerad 1/7 på etikett a tergo. C-print 100 x 125 cm.
Riitta Päiväläinens tredje separatutställning på Galleri Andersson/Sandström, "Shelter", pågår
21 februari - 30 mars 2019.
Päiväläinen har under sin karriär tilldelats flera stipendier och hon finns representerad i flera samlingar, bl.a på Kiasma i Helsingfors och på Statens konstråd.