Nr. | Föremål | Klubbat pris |
606 | VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912)., med Qianlongs märke. | Återrop |
607 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
608 | VAS, porslin. Transition, 1600-tal, Chongzhen (1635-44). | 120 000 SEK |
609 | PENSELSTÄLL, porslin. Transition, 1600-tal. Med Chenghuas märke. | 32 000 SEK |
610 | KAKELPLATTA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 36 000 SEK |
611 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
612 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 25 000 SEK |
613 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 55 000 SEK |
614 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 46 000 SEK |
615 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 34 000 SEK |
616 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 22 000 SEK |
617 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
618 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 34 000 SEK |
619 | TEKANNA med LOCK, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
620 | FIGURINER, ett par, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
621 | FIGURIN, nefrit. Mingdynastin (1368-1644). | 13 000 SEK |
622 | BIDISKAR, två stycken, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644). | 17 000 SEK |
623 | HÅRDEKORATION, nefrit. Mingdynastin, eller äldre. | 34 000 SEK |
624 | FIGURIN, nefrit. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
625 | SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin, troligen Qianlong (1736-95). | Återrop |
626 | GUDOMAR, två stycken, förgylld koppar legering. Tibeto-Kinesiska, 1800-tal. | Återrop |
627 | KRUKA, lergods. Tangdynastin (608-906). | Återrop |
628 | FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | Återrop |
629 | FIGURGRUPP, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 500 SEK |
630 | FIGURIN, blanc de chine. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 500 SEK |
631 | SKÅL, brons. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
632 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 8 000 SEK |
633 | VAS, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 4 000 SEK |
634 | FAT, vapenporslin. Qingdynastin, omkring 1790. | 6 000 SEK |
635 | SKÅP, tvådelat, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
636 | TEXTIL, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
637 | BODHISATTVA, turkos. Tibet, sent 1800-tal. | Återrop |
638 | URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | Återrop |
639 | RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 18 000 SEK |
640 | STEMCUP, porslin. Qingdynastin, omkring 1900. | 18 000 SEK |
641 | SHAKYAMUNDI BUDDHA, brons. Tibet, 1600-tal. | 95 000 SEK |
642 | SKULPTUR, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 85 000 SEK |
643 | VINKOPP, nefrit. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 4 000 SEK |
644 | BESTICK, 12 delar, silver. Kina, Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
645 | TRANA, silver. Sen Qingdynasti. | 5 000 SEK |
646 | KAWASE HASUI (1883-1957), färgträsnitt. Japan, "Evening Snow of Terajima Village, winter 1920". | 46 000 SEK |
647 | SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279). | Återrop |
648 | SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279). | Återrop |
649 | SKÅL, porslin. Songdynastin (960-1279). | 15 000 SEK |
650 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | 7 000 SEK |
651 | VAS, brunglaserad. Songdynastin (960–1279). | Återrop |
652 | SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 32 000 SEK |
653 | LOCK, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 70 000 SEK |
654 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Med Johanneummärke. | 3 000 SEK |
655 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
656 | SKÅP, huanghuali fanerad, huamu och trä. Qingdynastin, 19th Century. | Återrop |
657 | STÄLL, trä, fyra stycken. Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
658 | VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
659 | VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
660 | VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
661 | FAT, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908), med Qianlongs märke. | Återrop |
662 | PENSELBAD, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
663 | KARPAR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
664 | TUSCHSTEN. Sen Qingdynasti. | Återrop |
665 | Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". Vol I-III. | Återrop |
666 | BOK, David Howard & John Ayers; China for the West, Vol I-II. | 4 000 SEK |
667 | BOK, Osvald Sirén, Kinas konst under tre årtusenden. Vol I-II. Stockholm, 1943. | Återrop |
668 | ARTS of ASIA, 29 stycken, ORIENTATIONS, 2 stycken, AUKTIONSKATALOGER, Sothebys, 33 stycken samt Christies, 8 stycken. | 3 500 SEK |
669 | PARTI BÖCKER om Kina och Kinesisk konst och konsthantverk, 66 stycken. | Återrop |
670 | BORDSSKÄRM, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
671 | VIKSKÄRM, sex delad, coromandel. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
672 | ALTARBORD, trä. Kina, troligen 1900-talets första hälft. | 12 000 SEK |
673 | PENSELBURK, bambu. Kina, 1900-tal. | Återrop |
674 | PENSELSTÄLL, troligen zitan. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
675 | ASK med LOCK, trä. Sen Qingdynasti. | 4 000 SEK |
676 | BRICKA, boxwood. 1800-tal. | Återrop |
677 | RUYISTAV, boxwood. Kina, troligen sen Qingdynasti. | 5 500 SEK |
678 | KARMSTOL, hardwood. Troligen sen Qingdynasti. | 7 500 SEK |
679 | ALTARSKÅP, trä. Qingdynastin (1664-1912). | 8 000 SEK |
680 | SKULPTUR, bambu. Sen Qingdynasti. | Återrop |
681 | SKULPTUR, bambu. Qingdynastin (1644-1912). | Återrop |
682 | PENSELSTÄLL, brons. Qingdynastin (1644-1912). | 5 500 SEK |
684 | BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 22 000 SEK |
686 | BUDDHAI, brons. 1600/1700-tal. | Återrop |
687 | FIGURIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal. | 8 500 SEK |
688 | SHAKYAMUNI BUDDHA, brons. Mingtyp. | 32 000 SEK |
689 | STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal. | Återrop |
690 | HUVUD, sten. Troligen Mingdynastin, 1600-tal. | 11 000 SEK |
691 | BUDDHA, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644). | 10 000 SEK |
692 | BJÖRNHÖVDAD DAKINI, patinerad kopparlegering. Tibetokinesisk, sent 1700-tal/omkring 1800. | 80 000 SEK |
693 | STÄLL/RITURELLT OBJEKT, förgylld och patinerad kopparlegering. Sannolikt Mongolisk, 1700-tal. | 90 000 SEK |
694 | USNISHAVIJAYA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, sent 1700-tal/omkring 1800. | 150 000 SEK |
695 | VIT TARA, förgylld kopparlegering. Tibetokinesisk, 1700-tal. | Återrop |
696 | THANGKA, blandteknik. Tibet, 1800-tal. | 4 000 SEK |
697 | BÖNERULLE, kopparlegering. Tibet, 17/1800-tal. | Återrop |
698 | HALSSMYCKE, försilvrad kopparlegering. Tibet, 1800-talets slut. | 3 500 SEK |
699 | GUDOM, lackerat trä, Qingdynastin, 16/1700-tal. | 12 000 SEK |
700 | SKULPTUR, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
701 | BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, troligen 1700-tal. | 6 000 SEK |
702 | BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Burma, Mandalay perioden. | 25 000 SEK |
703 | VAS, brons. Troligen 1700-tal. | Återrop |
704 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
705 | RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1664-1912). | 12 000 SEK |
706 | SKULPTUR, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal. | 10 000 SEK |
707 | RÖKELSEKAR i form av FOHUND, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |