911
1065914

AKTIEBREV, svenska ostindiska kompaniet, fjärde oktrojen, 1780-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Aktiebrev no 2429. Signerat av direktörerna i Svenska ostindiska kompaniet; Martin Holterman, Johan Liljencrantz, Martin Törngren, Johan A Grill, af Sandberg, Carl H Tranchell, C.G Küsel, Anders Arfwedson. Mått 23x36 cm.

Små hål efter nålar. Slitage.

Proveniens

Brukspatron och Riddaren av kungliga Wasa Orden Herr Hindric Willhelm Peill.