Bestående av 32 tallrikar (diameter 23 cm), 28 djupa tallrikar (diameter 23 cm), två djupa handfat, diameter 36-38 cm, tre stekfat (31,5-35,5 cm), sex fat (diameter 25,5 cm) fem fat (diameter 28 cm). Dekor av flodlandskap.
Lagningar. Nagg. Slitage.
From the collection of Carl Gustaf von Platen, thence by descent.
Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen.