TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Rund form med med hänklar i form av blommor, lock med knopp i form av krona, dekor i famille rosefärger av blommor. Diameter 22,7 cm. Längd med hänklar 29 cm. Höjd inklusive lock, 20,5 cm.
Hänklar med lagningar samt nagg.
×
Logga in
Kunde inte logga in