"Charlotta Florentina Beata Ingelotz" (1777-1831)
Signerad Forsslund och daterad 1797. Pastell 61,5 x 49 cm. Samtida gustaviansk ram.
Charlotta Ingelotz var dotter till Bernt Gustaf Ingelotz och Maria Antoinetta Leijonstedt. Hon var gift med friherre Sten Sture (1770-1812).