”Reinhold Antonsson” (1717-1800)
Pastell 64 x 50 cm. Äldre bronserad/förgylld ram.
Tidigare i bruksägare C Roths samling, Ludvika.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 25. (SPA 1923:922)
Lagmannen och riksdagsmannen Reinhold Antonsson, (1717-1800), som var en av Värmlands rikaste män men dog utfattig i spåren av den ekonomiska kris som drog genom landet i mitten av 1700-talet.