PARADURNA, porslin. Empire, tidigt 1800-tal, troligen Ryssland.
Medici form med maskaronhänklar. Rik målad polykrom, förgylld och ciselerad dekor. Centralt motiv av jaktmotiv med två eleganta herrar till häst med hund. Höjd 30,5 cm.
Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in