Aloys Würth, stekfat med huv, silver, Wien omkring 1820.
Fatet slätt med räfflad bandkant, huven med två stämplade bårder av bladstav, stor kotteknopp i bladkrans, sidorna med pålödd medaljong med Sachsens vapen under kunglig krona. Fatets längd 55 cm, huvens höjd 27 cm, total vikt 4.300 gram.
Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in