Vit och svart marmor, samt förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Sauvajot A PARIS". Urverket märkt "Sauvajot A Paris no 103". Urhus upphängt mellan kolonner, krönande blomsterurnor. Längd 38,5, bredd 11, höjd 51 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
En urna med nagg, obetydliga emaljnagg. En visare lagad. Ej funktionstestad.