119
1103776

AMPEL, för sex ljus, Sverige, 1800-talets början, empire.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 630 - 1 810 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgylld och patinerad brons och plåt. Ljusarmar i form av örnhuvuden. Ljuspipor i form av eldslågor. Höjd 84, diam 35 cm.