Nr. | Föremål | Ändringar |
14 | Bengt Edenfalk, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962. | Omfattas av följerätt (d) då den är unik. |
70 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961. | Korrekt höjd skall vara 29, 31 och 32 cm. |
71 | Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1951-69. | Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d) |
72 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | Omfattas av följerätt |
73 | Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1966-73. | Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d) |
81 | Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62. | Omfattas av följerätt endast om snittpriset överstiger minimipriset (d) |
248 | Anna Petrus, reliefer/bordsben, 4 st, Näfveqvarns bruk, för bord formgivet till utställningen på The Metropolitan, New York 1927. | Omfattas av följerätt (d). |
276 | Harald Elof Notini, bordslampa, Böhlmarks lampvarufabrik, Swedish Grace, 1930-tal. | Formgiven av Harald Notini för Böhlmarks lampvarufabrik. |
293 | Knut Fjaestad, "Sjuårstronen", stabbestol, jugend, Sverige 1900-talets början. | Föremålet belagt med exportrestriktioner/ Export restrictions |
316 | Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | Sits med tyg. |
319 | Uno Åhrén, stol, Gemla 1930-tal, modellen presenterad på Stockholmsutställningen 1930. | Delvis med retuscher/ partly retouched paint. |
322 | Erik Lund, skåp, Georg Ryman Snickeriverkstäder, för Stockholmsutställningen 1930. | Exportrestriktioner/ Export restrictions |
394 | Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare. | Ishockeyspelare |
438 | Pierre Alechinsky, "Preuve en main". | Upptagen i catalogue raisonné under nr. 1742. |
440 | Pierre Alechinsky, "Monocle". | Titel: "Monocle" |
459 | Olle Olsson-Hagalund, ”Konfirmation i Lilla Alby kyrka, Sundbyberg”. | Ej av konstnären utförd ram. |
513 | Roberto Matta, "Avertissement Nocture". | Certifikat utfärdat av Germana Ferrari Matta 14 november 2018 medföljer. |
514 | Miguel Ortiz Berrocal, "Goliath (Opus 114)". | Titel: "Goliath (Opus 114)" |
535 | Bror Hjorth, Väggrelief no 2. | Ej numrerad, märkt no. 2. |