"Gravats 5 Poemes - Salvat-Papasseit" (5)
Komplett portfölj med 5 akvatintetsningar i färg, Arches-papper. Alla blad signerade Joan Miró och numrerade 44/50 (total upplaga 50+5 A.P+15 H.C). Utgiven 1974, Editorial Gustau Gili, S.A Barcelona. Plåtstorlek 71,5 x 48 cm, bladstorlek 89,5 x 64 cm. Lösa i vit textilportfölj med flikar, titel tryckt i färg på framsidan av portföljen.
Dupin 712-716, Cramer Books 179.