& Olof Östberg, byrå, G.A Berg, Stockholm, 1930-40-tal, ett av två kända exemplar.
Mahogny, rödbok, trelådig, fronten i björk med snidad stiliserad dekor av figur i profil, snäckor, löv etc, mått 96 x 42,5 cm, höjd 79 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare nyckelbeslag.
Modellen utställd på världsutställningen i Paris 1937.
Åke Stavenow (red), "Le Guide Officiel Exposition Internationale de Paris 1937, Arts et Techniques dans la vie moderne". Se sid 47, 49.
Åke Huldt (red), "Konsthantverk och hemslöjd i Sverige 1930-40", Förlag AB Bokförmedlingen, Göteborg 1941, sid 405.
Denna är en av två hittills kända exemplar. Märkt 2/2 42.
Sven Erik Skawonius var verksam som målande konstnär, scenograf och industridesigner.
Skawonius arbetade vid Kosta glasbruk 1933-35 samt 1944-50 och gjorde karaktäristiska vaser med sandblästrad och etsad dekor.
Han var verksam som konstnärlig ledare och formgivare vid Uppsala Ekeby under åren 1935-39, 1953-57 och 1962-66.
Skawonius var VD för Svenska Slöjdföreningen 1946-49 och åren 1958-60 och var han utställningskommissarie på ett flertal internationella utställningar. Han var även lärare i glasformgivning på Konstfack. Skawonius formgav också föremål i silver och olika typer av textilier.
Olof Östberg var chef för ritkontoret hos G.A Berg under firmans första årtionde. G.A Berg och Östberg arbetade båda i inredningsbutiken Harald Westerberg. När G.A Berg år 1933 valde att starta egen verksamhet på Kungsgatan gjorde Östberg honom sålunda sällskap.