& ESTRID ERICSON, fat, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Rektangulärt, dekor av pålagda band i mässing, senare fastmonterat bonsai-träd i elastolin och gips sannolikt av Estrid Ericson. Stämplad med änglamärket D8. Längd 39 cm, höjd 9 cm.
Smärre slitage, lösa trädgrenar i elastolin medföljer.
Kristina Wängberg-Eriksson, "Josef Frank - krigsträd i krigens skugga", Signum, Lund 1994, jfr liknande bonsaiträd sid 116.
Enligt Svenskt Tenns arkiv är fatet ursprungligen en ljusstake för tre ljus formgiven av arkitekt Erik Ekeberg år 1930. Bonsaiträdet är ett senare tillägg sannolikt av Estrid Ericson.