MATTA, "Kinesen", reliefflossa, ca 397 x 274 cm, komponerad av Elsa Gullberg 1935.
Rödgulmelerad slätvävd botten med knutet mönster i relief av stora kinesiska skrivteckenliknande ornament i olika röda nyanser.
Obetydligt ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Kortsidornas avslutningar med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.
Jämför Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg Textil Pionjär, Stockholm 1989, färgplansch på omslaget, nr 50, sid 83.