vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962.
Underfång i grå ton med dekor av figurer. Signerad 423/62 UNIK TALATTA Bengt Edenfalk SKRUF SWEDEN. Höjd 13,5 cm, diameter 14,5 cm.
Smärre repor i botten in- och utvändigt.
Omfattas av följerätt (d) då den är unik.