Nr. | Föremål | Ändringar |
4 | SUPERSTUDIO, bordslampa, "Polaris", Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal. | Smärre slitage, en kupa med nagg och mindre spricka. |
34 | Ron Arad, fåtölj "2 R NOT", 1992, nummer 6 i upplaga om 20 exemplar. | Konstnärsavgift tillkommer/ droite de suite is applied to this lot. |
57 | Richard Hambleton, "Marlboro Country". | Inköpt direkt av konstnären ca 1990 i NYC Galleri Mustad, Göteborg |
127 | Yves Klein, "La Vénus d'Alexandrie (Vénus Bleue)". | Omfattas inte av följerätt. |
129 | Fernandez Arman, "Jazzy Jaguar". | Signerad Arman. Numrerad 39/99. Daterad 2004. Otydlig gjutarstämpel Fusions, France. Brons, längd 71 cm, höjd 53 cm. Registrerad hos Archives Denyse Durand-Ruel, arkivnummer 9657. Editör; Art Multi, Paris. Sockel medföljer. |
131 | Jockum Nordström, ”Happy New Year”. | Limfärg på duk. |
152 | Maria Miesenberger, "Stilla rörelse/Standing motion (landande/landing)". | Pilane, Tjörn, 2015. |
153 | Cristian Andersen, Utan titel. | Omfattas av följerätt. |
156 | Jake & Dinos Chapman, "Bring Me the Head of...". | Omfattas av följerätt. |
210 | Fernandez Arman, "Ukulele". | Archives Denyse Durand-Ruel, arkiv nr 9651. |
263 | Maria Friberg, "Embedded", 2006. | De tre fotografierna är separata verk och kan delas upp, här säljs de dock tillsammans. |
296 | Nick Brandt, "Lioness with cubs under tree, Serengeti, 2004". | Proveniens: Atlas Gallery, London. |
323 | Andy Warhol, "Mao". | Bladstorlek 102 x 74,5 cm. |
344 | Christo & Jeanne-Claude, "The Gates (Project for Central Park, New York City)". | Korrekt teknik är färgserigrafi. Korrekt utrop är 35.000 - 40.000 SEK. |
Det finns inga tillkomna föremål.
Nr. |
101 |
171 |
213 |
Det finns inga föremål med exportförbud.