MICHELE DE LUCCHI, "Cairo", bord, Memphis, Milano, efter 1986.
Ben av stål, skiva av laminat, höjd 75 cm, diameter 55 cm.
Smärre slitage.
Modellen formgiven år 1986.
Michele De Lucchi är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var De Lucchi en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.