HENRIK THOR-LARSEN, fåtölj och pall, "Ovalia", Torlan AB, Staffanstorp, 1960-70-tal.
Glasfiberarmerad polyester, blå sammetsklädsel, fot i aluminium, högtalare. Fåtölj, höjd ca 130 cm, bredd ca 95 cm, djup ca 95 cm, pall, höjd 41 cm, diameter 59 cm.
Smärre slitage. Pallens klädsel med smärre lagning.
Andreas Siesing, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970", Atlantis, Stockholm, 2015, sid 303.
Modellen formgiven år 1968.