Med kopia av svensk transportsedel delvis i vit emalj, omgiven av europeiserande blommor i grisaille och guld, skålens utsida med blombuketter. Diameter 31 cm.
Skador, lagningar, två mindre bitar saknas på kanten.
Den avbildade sedeln är utställd av Riksens Ständers Växelbank på 200 Dr kopparmynt, utfärdat 1762.
Wirgin, Jan; Från Kina till Europa, pl.215, sid. 195.