415
1000595

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 460 - 6 380 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

"Mr. Simmons" (Tidningsläsaren)

Torrnål (V état av V), 1933, signerad med blyerts samt med dedikation: "Till Reinhold från AF april 1934". 26,8 x 23,9 cm, bladstorlek 45,3 x 32,6 cm (Japanpapper)

Haskel 365.

Om Fridells mest älskade motiv skriver hans biograf Karl Haskell följande: "John Simmons bodde Miss Cocks pensionat på 85 Oakley Streeti flera år och början av 1930-talet. Han hade prövat på flera olika yrken, men under de arbetslösa perioderna fick han kost och logi av Miss Cook mot att han b la tog hand om pensionatets bokföring"

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

499. Vivianna Torun Bülow-Hübe, collier, silver med droppar av glas, egen verkstad sannolikt 1950-tal.
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK