HANS DAHL, olja på uppfodrad duk, signerad Hans-Dahl.
"Sehnsucht (Westnorwegen)". 55,5 x 93 cm.
Uppfodrad duk. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Oxiderad fernissa.
Påskrift i blyerts på spännramen: "Hans-Dahl. Berlin-Wilmersdorf. Brandenburgische Str. 38".