"Agneta Dorotea Hummelhielm"(1733-1795) gift Hammarberg.
Signerad O. Arenius pinx a tergo. Duk 72 x 58 cm. Samtida förgylld ram.
Tidigare i friherre C A F Åkerhielms samling, Stockholm.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 400. (SPA 1925:1104)
Påskrift a tergo:"Aftagen uti dess 35. ålders åhr" och "..Dotter af Framledne Landshöfdingen och Ridd. af Nordstjerne Orden Hans Hummelhielm". Gift med majoren Samuel Adolf Hammarberg (1727-1798).