”Porträtt av Axel Törneman”
Signerad IA och daterad 04. Akvarell och blyerts på papper 25 x 20,5 cm.
A. Constantine; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 379, ”Vårauktionen”, 19 – 22 april 1967, kat nr 264; Hans Erik Börjesons Samling.
Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, ”Ivar Arosenius. Akvareller”, 5 juni – 25 september 2005, kat nr 104.
Sven Sandström, ”Ivar Arosenius”, 1959, avbildad sid 111; Bera Nordal och Joanna Persman, ”Ivar Arosenius. Akvareller/Watercolours”, 2005, upptagen/avbildad i katalogen sid 137, omnämnd sid 21 samt avbildad helsida i färg sid 104.