”Moses i vassen”
Signerad I.A. och daterad 08. Akvarell 6,5 x 8 cm.
Tidigare i förste hovtandläkare J.N. Sandbloms samlingar, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 396, ”Höstauktionen”, 6 – 9 november 1974, kat nr 248; Hans Erik Börjesons Samling.
Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Ivar Arosenius. Minnesutställning”, 1926, kat nr 438.