POKAL, glas. Kungsholmsglasbruk, Sverige, 1700-tal.
Tulpanformad cuppa, balusterben med luft, omvikt fot, graverad dekor av Adolf Fredriks monogram under kunglig krona omgivet av lagerkvistar och med Nordstjärnan på frånsidan. Höjd 19,5 cm.
Obet slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in