POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Konande cuppa, balusterben, omvikt fot. Graverad och etsad dekor av vapen samt porträttbyst och devisen Salus Imperii. Bysten föreställer Tysk-Romerske kejsaren Karl VI (1685-1744, kejsare fr 1711)
Höjd 22,5 cm.
Obet slitage.